Fellowship Recipients

ELIZA ARMSTRONG COX FELLOWSHIP

AWARD RECIPIENTS

 VOLUME ONE

(n.d. - no date)

     NAME                                  DATE                         SOCIETY
Clara Hinkhouse                       1981                       West Branch
EttaHemingway                        1981                        West Branch
Alleda Mather                           1981                        West Branch
Luella Branson Davis                1981                        West Branch
Mary Cadwallader                      n.d.                        Oskaloosa
Bertha Vore Van Zuuk                n.d.                Oskaloosa; Grinnell
Louisa Upton Willits                    n.d.                        Marshalltown
Ruth Bryant White                       n.d.                        Hesper
Mary McCracken Glenn               n.d.                   Several societies
Moree Emma Cope                      n.d.                     Not indicated
Fleda Johnson Hadley                 n.d.                       Ackworth
Veda Clouse Baiotto                    n.d.              Scranton and others
Florence White                            n.d.                       Hesper
Clara Hoag Bierman                    n.d.         Bloomington/Muscatine
Naomi Lock                                1980                        Woolson
Helen Schwechel                        n.d.                        LeGrand
Bessie Heald                              1981                        West Branch
Lorena Briggs                              n.d.                        New Sharon
Edith Jones                                  n.d.                        Minneapolis
Lucia Worrall                               n.d.                        Minneapolis
Leola Smith                                 n.d.                   Motor and others
Laura Amanda Harrah Sloat        n.d.                        Marshalltown
Florence Wood Smith                  n.d.                        Motor
Ursula Johnson                            n.d.                        Not indicated
Elizabeth Fleener Davidson         n.d.               Grinnell and others
Joyce Rose Street                        n.d.                        Hesper
Avis Street                                    n.d.                        Hesper
Carol Hawks                                 n.d.                        Hesper
Agnes Whitaker                            n.d.              Grinnell; Oak Grove
Carrie Wikoff                                n.d.                   Stockport; Stuart
Clara Van Zuuk Mosher                n.d.                        Motor
Luella Stanley Dillavou                n.d.                  Motor and others
Sabron Lancaster Reynolds         n.d.                        Grinnell
Nellie Frush                                  n.d.                       Oskaloosa
Eloise Young Mather                     n.d.                      Springdale
Carra Schmidt                               n.d.                       Kilpeck
Frances Green Norman                 n.d.                       Marshalltown
Lena Klyn                                      n.d.                       New Sharon
Reva Klyn White                            n.d.                       Lynnville
Mildred Jones Wilson                     n.d.                      Des Moines
Mary Pemberton McDonald           1983                       Liberty
Rosina Hinshaw Hoover                 1982                      Oskaloosa
Blanche Roberts Johnson               1982                     Oskaloosa
Constance Flowers Lundin              n.d.                     Marshalltown
Jeanette Hadley                              n.d.                     Oskaloosa
Edith Cope VerSteegh                    1982                     Oskaloosa
Maude Hoskins                                n.d.                   Pleasant Plain
Vera Hoskins                                   n.d.                    Pleasant Plain
Anna Gowey                                   n.d.                    Pleasant Plain
Addie Lincoln Jones                       n.d.                    Pleasant Plain
Althea May Rupley Hoskins             n.d.                   Pleasant Plain
Lucile Sparks                                   n.d.                   Lynnville
May Alice Smith                               n.d.                   Motor
Geraldine Smith                               n.d.                   Milo
Grace Street Byers                            n.d.                  Hesper
Alberta Bryant White                         n.d.                  Hesper
Belva Welch                                       n.d.                  Hesper
Ruth White Sprague                           n.d.                  Buffalo
Arlene Hadley Hoskins                        n.d.                Pleasant Plain
Nora Dunham                                      n.d.                  LeGrand
Edna Smith                                        1982                   Milo
Fern Dodds                                         n.d.                  Buffalo
Ruth Wilcox Kessler                          1983                  Oskaloosa
Nancy Jean Frazier English                n.d.                  West Branch
Hattie Haynes                                      n.d.                  LeGrand
Dianne Marr                                       1983                  Oskaloosa
Irene Hoover                                        n.d.                 Oskaloosa
Mary Graham Clark                              n.d.                 West Branch
Permalink Print